Co?
  • Atrakcje
  • Miasta
  • Noclegi
  • Przyroda
  • Restauracje
  • Transport
  • Wydarzenia
  • Wyspy
  • Zwiedzanie
Gdzie?

Regiony Turystyczne na Mapie Chorwacji

Regiony Turystyczne na Mapie Chorwacji

Region Turystyczny Dalmacja na Mapie Chorwacji

Jak można zauważyć na mapie Chorwacji Dalmacja jest wyjątkowo sporym regionem, dlatego też turystycznie dzieli się ją na Północną, Środkową i Południową Dalmację. Niezależnie od jej położenia, dla każdej części Dalmacji charakterystyczne są długie żwirkowe i piaszczyste plaże oraz niewielka odległość do najpopularniejszych wysp takich jak Brač, Hvar, Korčula, Vis czy Ugljan, Pašman i Kornati.

Zakwaterowanie w Dalmacji oparte jest głównie o prywatne kwatery jak apartamenty i pokoje oraz wille i domki letniskowe. W większych miasteczkach często będziecie mieć okazję znaleźć studio apartamenty, a dwupokojowe apartamenty idealne dla rodzin z dziećmi znajdować się będą blisko plaży i na wyspach. Skosztujcie dalmatyńskiego trybu życia, o którym marzy każdy turysta. Dalmacja jest największym chorwackim regionem turystycznym z archipelagiem liczącym 926 wysp, wysepek, skał i raf. Kamienne labirynty suchej zabudowy w licznych winnicach i gajach oliwnych przeprowadzą Państwa przez wszystkie trzy regiony – Dalmację Północną, Środkową i Południową. W każdym czeka na Państwa unikalne dziedzictwo kulturowe miast śródziemnomorskich oraz różność dziewiczej przyrody.

Region turystyczny Kvarner

Ulokowanie Kvarneru na mapie Chorwacji jest wyjątkowe ze względu na to, że jednej strony powiązany jest on z kontynentalną Chorwacją (część środkowa i stolica Zagrzeb), a z drugiej ma dostęp do morza. Zdobi go także kilka dużych chorwackich wysp. Zachęcamy Państwa do powrotu na wybrzeże, tam gdzie pierwsi turyści odkryli piękno Adriatyku. Niech trasa spacerowa Lungomare wniesie do Państwa wakacji nieco romantyki. Być może zechcecie Państwo sprawdzić swoją znajomość historii podczas festiwali, dzięki którym Kvarner jest atrakcją już od czasów średniowiecza. W letnie dni Kvarner uraczy Państwa wyrafinowanym smakiem szampana wprost z morskich głębin.

Zakwaterowanie w Kvarnerze standardowego typu, które możecie zarezerwować to apartamenty, apartamenty typu studio i pokoje, a także luksusowe hotele z widokiem na morze. Oferta kwater prywatnych, apartamentów i domów w robinsonowskim stylu, oddalonych od morza zaledwie sto metrów jest ogromna. Prawie wszystkie kwatery są klimatyzowane.

Region turystyczny Istria

Istria położona jest w północnej części Chorwacji na wysokości włoskiej Wenecji. Jest to najchętniej odwiedzany przez turystów chorwacki region, ponieważ na mapie Chorwacji leży najbliżej państw zachodniej Europy (Niemcy, Austria, Czechy). Największymi miastami w Istrii są: Pula, Rovinj oraz Umag. Odwiedzając Istrię nie można pominąć takich atrakcji turystycznych jak rzymski Amfiteatr w Puli, Park Narodowy Brijuni, czy pięknej starówki w mieście Rovinj. Istria oferuje szeroki wybór tanich noclegów nad morzem (pokoje, hostele, kempingi) oraz wysokiej jakości hoteli i prywatnych apartamentów.

Wielobarwna Istria to gwiazda chorwackiej turystyki, która swoim pięknem od dziesiątek lat zachwyca gości. W ofertę zakwaterowania na Istrii inwestowano poprzez długoletnie wynajmowanie apartamentów, pokojów i domów wypoczynkowych, dlatego oferta stawała się coraz lepsza. Oprócz komfortowego zakwaterowania na wybrzeżu z widokiem na morze i łodzie delikatnie kołysane przez letni wietrzyk, goście będą zaskoczeni bogatą ofertą zakwaterowania w głębi Istrii, gdzie wielobarwne krajobrazy i szlaki winne ukoją cały stres, który nagromadził się przez intensywny tryb życia. Udajcie się w podróż przez kolorową Istrię i poznajcie wszystkie kolory największego chorwackiego półwyspu. Niebieska Istria poprowadzi Państwa nutami festiwali muzycznych wzdłuż wybrzeża, i zaskoczy filmowym spektaklem w pulskiej Arenie. Zielona Istria obudzi w Państwu ducha przygody na zboczach Učki, a smak trufli będzie Państwu towarzyszył na ulicach średniowiecznych miasteczek.

Region Turystyczny Lika na Mapie Chorwacji

Region turystyczny Lika znajduje się w środkowej części mapy Chorwacji. Geograficznie leży między Górami Dynarskimi na wschodzie a Wybrzeżem Adriatyckim na zachodzie. Na północy graniczy z regionem Gorski Kotar, a na południu z regionem Dalmacja.

Aby lepiej zobrazować położenie regionu Lika na mapie Chorwacji, możemy przyjąć, że znajduje się wewnątrz linii zaznaczającej trójkąt między miastami Zagrzeb, Zadar i Split.

Zagrzeb, stolica Chorwacji, leży na północnym zachodzie, nieco powyżej środka kraju. Na wybrzeżu Adriatyckim, na zachodnim krańcu regionu, znajduje się miasto Zadar, a dalej na południowy wschód jest Split, duże miasto o znaczeniu regionalnym.

Region Lika obejmuje rozległe obszary górzyste i pagórkowate, z malowniczymi krajobrazami, rzekami i jeziorami. Jego centralną część zajmuje Park Narodowy Jezior Plitwickich, który jest jednym z najważniejszych atrakcji turystycznych w Chorwacji. Park ten słynie ze swoich spektakularnych wodospadów, turkusowych jezior i bujnej przyrody.

Inne ważne miasta w regionie Lika to Gospić, Otočac i Korenica. To urocze miasteczka, które oferują możliwość odkrywania lokalnej kultury i tradycji, a także są doskonałą bazą wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji.

Podsumowując, region Lika leży w centralnej części Chorwacji, między Górami Dynarskimi a Wybrzeżem Adriatyckim. Jest bogaty w naturalne piękno, w tym Park Narodowy Jezior Plitwickich, i oferuje liczne możliwości aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

Region Slavonia na Mapie Chorwacji

Region turystyczny Slawonia znajduje się we wschodniej części na mapie Chorwacji, na obszarze nizinnym między Górami Dynarskimi na zachodzie a granicą z Serbią na wschodzie. Jest to największy region Chorwacji pod względem powierzchni.

Aby lepiej zobrazować położenie regionu Slawonia na mapie Chorwacji, możemy przyjąć, że rozciąga się głównie na wschód od rzeki Drawy, która stanowi granicę naturalną między Chorwacją a Węgrami.

Największym miastem w regionie jest Osijek, które leży na północnym brzegu Drawy. Osijek jest także stolicą regionu Slawonia. Inne ważne miasta w regionie to Vukovar, Slavonski Brod, Đakovo i Požega.

Slawonia to obszar o urozmaiconym krajobrazie, który obejmuje rozległe równiny, żyzne pola uprawne, lasy i liczne rzeki. Region jest znany z rolnictwa i produkcji żywności, a także z tradycji i kultury ludowej.

W Slawonii znajdują się również parki przyrody, takie jak Kopački Rit, które są ostojami dzikiej przyrody i ważnymi miejscami dla ptaków migrujących. Parki te oferują możliwość obserwacji ptaków, wędrówek i rekreacji na świeżym powietrzu.

Region Środkowa Chorwacja na Mapie Chorwacji

Region turystyczny Środkowa Chorwacja znajduje się w centralnej części kraju. Geograficznie na mapie Chorwacji leży między regionami Slawonia na wschodzie a regionem Zagrzeb na zachodzie. Graniczy również z regionem Lika na południu.

Aby lepiej zobrazować położenie regionu Środkowa Chorwacja na mapie Chorwacji, możemy przyjąć, że rozciąga się wokół stolicy kraju, miasta Zagrzeb. Zagrzeb leży na północny zachód od regionu Środkowa Chorwacja.

Region ten obejmuje różnorodne tereny, w tym góry, pagórki, doliny i rzeki. Na wschodzie regionu znajduje się pofałdowany obszar górskich pasm, takich jak Góry Żumberackie i Góry Samoborskie. Na zachodzie regionu znajdują się Góry Medvednica, które otaczają Zagrzeb.

W regionie Środkowa Chorwacja znajdują się również liczne jeziora, rzeki i parki przyrody. Przykładem takiego parku jest Park Przyrody Žumberak-Samoborsko Gorje, który oferuje możliwość wędrówek, obserwacji przyrody i rekreacji na świeżym powietrzu.

Ponadto, w regionie Środkowa Chorwacja można znaleźć urokliwe miasteczka, takie jak Samobor, Varaždin i Karlovac, które są znane z pięknej architektury, zabytków i tradycji.

Region turystyczny Środkowa Chorwacja leży w centralnej części Chorwacji, z miastem Zagrzeb jako głównym ośrodkiem. Oferuje różnorodne tereny, w tym góry, jeziora, rzeki i parki przyrody, a także urokliwe miasteczka. Jest to obszar, który można eksplorować zarówno pod kątem kultury, jak i przyrody.

Region Zagrzebia na Mapie Chorwacji

Miasto Zagrzeb, będące zarówno stolicą Chorwacji, jak i regionem turystycznym, znajduje się w północno-zachodniej części kraju. Geograficznie na mapie Chorwacji leży na skraju regionu Środkowa Chorwacja, niedaleko granicy z Słowenią.

Aby lepiej zobrazować położenie Zagrzebia na mapie Chorwacji, możemy przyjąć, że miasto leży na nizinie, otoczone wzgórzami. Jest położone na prawym brzegu rzeki Sawy, która przepływa przez centrum miasta. Od strony zachodniej graniczy z Górami Medvednica, które oferują doskonałe możliwości turystyczne i rekreacyjne, szczególnie dla miłośników przyrody i górskich wędrówek.

Zagrzeb jest strategicznie położonym węzłem komunikacyjnym, który stanowi punkt wyjścia do podróży zarówno w kierunku południowym, jak i północnym. Odległość od Zagrzebia do wybrzeża Adriatyku wynosi około 170 km, a do granicy z Słowenią około 20 km.

Miasto składa się z dwóch części: Starego Miasta (Gornji Grad) i Nowego Miasta (Donji Grad). Stare Miasto znajduje się na wzgórzu, gdzie dominującym punktem jest Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz historyczne budynki, wąskie uliczki i malownicze place. Nowe Miasto jest bardziej przemysłowe i komercyjne, z szerokimi bulwarami, placami i parkami.

Zagrzeb jest znany z bogatej kultury, historii i architektury. Oferuje wiele atrakcji turystycznych, takich jak Muzeum Mimara, Muzeum Sztuki Współczesnej, Teatr Narodowy i liczne kościoły i katedry. Dodatkowo, w mieście organizowane są liczne festiwale, imprezy kulturalne i artystyczne, które przyciągają turystów z całego świata.

Zagrzeb, jako stolica i region turystyczny Chorwacji, leży w północno-zachodniej części kraju. Jest położony na nizinie, otoczony wzgórzami i położony nad rzeką Sawą. Miasto ma bogatą kulturę, historię i architekturę oraz oferuje wiele atrakcji turystycznych dla odwiedzających.