Kastel Luksic ★★★ ❱❱ 
od 245 zł

Hotel Villa Zarko

Zadar ★★★ ❱❱ 
od 193 zł

Villa Vanilla

 Noclegi 
kliknij żeby aktywować zoom
Ładowanie mapy logo
Filtruj

Makarska cieszy się na forum turystycznym doskonałą opinią, oferując w lecie wiele atrakcji , bliskość plaż i noclegi nad samym morzem. Miasto Makarska położone jest  w Środkowej Dalmacji, na wysokości Wyspy Brać, w odległości 65 km na południe od Splitu, tzw. Riwiera Makarska.
Booking.com


KILKA SŁÓW O HISTORII MIASTA

Pierwsze wzmianki o miejscowości Makarska (a właściwie osadzie, która istniała wtedy w tych okolicach) pochodzą z IV wieku n.e.  Jednak wiadomo, że rejony te zamieszkiwane były znacznie wcześniej. Świadczą o tym liczne zabytki – pozostałości (ruiny) z czasów cesarstwa Rzymskiego. Sama  nazwa miejscowości pochodzi najprawdopodobniej od nazwy rzymskiej osady Muccurum.  Pierwsze wzmianki o obecnej nazwie „Makarska” pojawiły się na początku XVI wieku. Miasto poddane było wtedy okupacji Tureckiej.  Z tego okresu pochodzą trzy zabytkowe wieże obronne. W 1684 roku Makarska przyłączona została do Republiki Weneckiej. Pod panowaniem Wenecjan Makarska została rozbudowana i uzyskała właściwy weneckiemu styl miasta i ozdobiona weneckim stylem architektonicznym (zdobienia mistrzów weneckich, fontanny, portale). Sto lat później, W czasie panowania francusko-austriackiego rozkwitło w Makarkiej życie kulturalne, a miasto stało się ważnym ośrodkiem gospodarczym w regionie.

 

GDZIE SPAĆ?

Noclegi, kwatery, hotele, campingi – Makarska oferuje mnóstwo możliwości  i przystępne ceny noclegów. Wzdłuż 2 kilometrowej piaszczysto-żwirowej plaży znaleźć można noclegi przy samej promenadzie, lub w bliskiej odległości od morza. Znajdziemy tutaj wille z basenem, komfortowe apartamenty oraz nieco tańsze kwatery dla mniej wymagających turystów. Co ciekawe można znaleźć w Makarskiej noclegi u Polaków, którzy się tutaj osiedlili.
Booking.com


POGODA i TEMPERATURY

Lato w Makarska to prawdziwa rozkosz. Pogoda w sezonie nie płata figli. Makarska leży nad morzem, tuż u podnóża góry Biokovo ( 1762 m.n.p.m.). Biokovo oraz otaczający go masyw górski oddziela Makarską od chłodniejszego klimatu kontynentalnego, dzięki czemu lato jest tutaj długie i ciepłe, a zima łagodna. Średnia temperatury w lecie (maj, czerwiec, lipiec, sierpień) przekraczają tutaj 25 st. C. Temperatura wody wzrasta najbardziej od lipca do sierpnia i wynosi średnio w tym okresie 24,5 st C.
 
wykres temperatur…
(http://www.holiday-weather.com/makarska_hr/averages/)

 

ATRAKCJE KULTURALNE i TURYSTYCZNE?

Pozytywne opinie turystów o Makarskiej wskazują m.in. szeroki wybór wodnych atrakcji turystycznych (co szczególnie ważne jest dla dzieci), bliskość plaży (odcinkami piaszczystych), a przede wszystkim bliskość atrakcji miejskich takich jak: pizzerie, restauracje, kawiarnie, galerie oraz sklepy.

Wakacje w Makarskiej to niezapomniane wieczory przy muzyce, winie i doskonałej kuchni chorwackiej. W lecie odbywają się tutaj imprezy kulturalne i rozrywkowe, przedstawienia teatralne, a miasto tętni życiem aż do końca września.

 

CO WARTO ZOBACZYĆ?

Mini przewodnik po mieście Makarska

ZABYTKI ARCHITEKTURY i HISTORII

Klasztor Franciszkanów – jest to jeden z najstarszych zabytków w mieście, pochodzący z roku około 1400. W klasztorze znajdziemy bibliotekę, kolekcję obrazów, muzeum muszli. Jest to obowiązkowy punkt zwiedzania miasta dla turystów chcących poznać historię Makarskiej i jej okolic.

Park św. Piotra – w parku znajduje się odnowiony kościół św. Piotra. Z jego wieży podziwiać można przepiękną panoramę miasta, promenadę, malowniczy półwysep Sveti Petar oraz monumentalne wzniesienie Góry Biokowo.

Pomniki i fontanny w centrum miasta

MUZEA i GALERIE

Muzeum Miejskie (Obala kralja Tomislava 17/1, Makarska)

Muzeum Malakologiczne w zakonie Franciszkanów (Franjevački put 1, Makarska)

Biblioteka miejska

Galeria miejska „Antun Gojak” (Don Mihovila Pavlinovića 1, Makarska)

POMNIKI PRZYRODY

Park przyrody Biokovo,  Masyw górski Biokovo wznosi się ponad miastem Makarska na wysokość prawie 2 tys. metrów. Turystyka piesza w Parku skupia się wokół licznych szlaków, z których podziwiać można zapierające dech w piersiach widoki, panoramę miasta i portu, otaczających zatokę wysepek, a także robić przepiękne zdjęcia z wakacji. Do Parku Przyrodu Biokovo dostać się można z Makarskiej pieszo lub samochodem. Park oddalony jest od centrum miasta pół godziny jazdy, drogą biegnącą wśród górskich wzniesień.

Wędrówki górskie po Biokovo to niewątpliwie niezwykłe przeżycie, ale również wymagające wyzwanie. Góry wznoszą się tutaj na wysokość prawie 2 tys. metrów od poziomu morza. Dlatego warto na wycieczkę zaopatrzyć się w zapas wody pitnej, właściwe obuwie górskie oraz właściwe ubranie (temperatury w górach niejednokrotnie spadają w lecie poniżej 10 st. Celsjusza). W górach schronić możemy się w Schronisku Slobodan Ravlic lub Schronisku Pod św. Jerzym (pod Sv. Jurom).

Kontakt do Chorwackiej Górskiej Służby Ratunkowej w Makarska (tel. 112, adres: A.G. Matoša 1, Makarska, telefon komórkowy: +385 91 72 10 011, telefon stacjonarny: +385 21 69 00 17)

http://www.pp-biokovo.hr

Ogórd Botaniczny Kotisina

INNE ATRAKCJE W OKOLICY

Obserwatorium Astronomiczne (www.makarska-zvjezdarnica.com)
Wodospady Kravica (odległość ) (Bośnia i Hercegowina)
Wodospady Rzeki Krka
Ogórd Botaniczny Kotisina

  MAPA CHORWACJI