Ładowanie mapy logo

Park Narodowy Brijuni

Booking.com

Park Narodowy Brijuni to archipelag 14 wysp i wysepek położony w Istrii – północna Chorwacja, niedaleko miasta Pula. Aktualny obszar parku został ustalony w 1999 roku. Park urzeka swoim urokiem oraz różnorodnością form przyrody i jest jedną z najpopularniejszych i najciekawszych atrakcji turystycznych na mapie Chorwacji. Park Brijuni to jedno z najczęściej wybieranych miejsc na wycięczkę w Chorwacji otwarty do zwiedzania cały rok.

Położenie geograficzne Brijuni

Park Narodowy Brijuni (Wyspy Brijuni) położony jest w południowej części Istrii, ze wzgędu na budowę geologiczną określanym jako Istria czerwona (północna Chorwacja), w niedalekiej odległości od jednego z największych miast Istrii, którym jest Pula. Wyspy Briońskie (inna nazwa Parku Brijuni) to zespół 14 malowniczych wysp, z których największa to Veliki Brijun (o powierzchni 25,9 km2) a najmniejsza Mali Brijun (o powierzchni 8,3 km2). Caly obszar parku (razem z otaczjącym wyspy morzem) zajmuje około 33,9 km2.
Wyspy wchodzące w skład Parku Narodowego Brijuni: Veliki Brijun, Mali Brijun, St. Mark, Gaz, Okrugljak, Supin, Supinić, Galija, Grunj, Vanga (Krasnica), Pusti (Madona), Vrsar, St. Jerome and Kozada. (Krasnica), Pusti (Madona), Vrsar, Sv.Jerolim i Kozada.
Czerwona Istria – określenie odnoszące się do południowej części półwyspu istria, ze względu na budowę geomorfologiczną skał. Skały w regionie czerwonej Istrii zbudowane sa z horyzontalnie nałożonych warstw wapnia (często wykorzystywanych w przeszłości do budowy miast adriatyckich), w niektórych miejscach pokrytych brązową lub czerwoną warstwą gleby.

Przyroda

Park Narodowy Brijuni to zróżnicowane środowisko flory (świat roślin) i fauny (świat zwierząt). Świat roślin to w większości gatunki śródziemnomorskie. W Parku znajdują się specjalnie wydzielone obszary (rezerwaty), gdzie wystepują gatunki roślin zagrożone wyginięciem, takie jak np. mak morski oraz niektóre gatunki traw. W skład krajobrazu charakterystycznego dla Parku Brijuni wchodzą trawiaste łąki oraz lasy dębowe (dąb skalny), dębowo-laurowe oraz iglaste.
brijuni_przyroda

Człowiek na Brijuni

Ze względu na wielowiekową obecność człowieka na Wyspach Briońskich (szczególnie na Wyspie Veliki Brijun) gatunki endemiczne zwierząt lądowych zostały wzbogacone gatunkami sprowadzonymi, które zdołały przystosować się do mikroklimatu Parku. Na wyspę Veliki Brijun sprowadzono około roku 1900 między innymi: zająca europejskiego, jelenie oraz daniele, a także muflony. Ich potomkowie żyją do dnia dzisiejszego w lasach briońskich wysp a zobaczyć je można odbywając egzotyczne safari po wyspie.
Szczególnie bogate jest królestwo ornitologiczne Parku Brijuni. Swoje duże siedliska mają tutaj mewy, jaskółki, ale też rzadkie gatunki kormoranów. Na terenie jezior wystepujących na wyspie Veliki Brijun występują ponadto perkozy, przepiórki oraz dzikie kaczki, jak również ptaki spiewające, takie jak: kosy czy słowiki. W koronach lasów sosnowych kryją się z kolei ptaki łowne i drapieżne: błotniaki, jastrzębie oraz myszołowy.
Brijuni to też ważny przystanek na drodze ptaków wędrujących z północy na południe. Pod koniec lata (w okolocach sierpnia) zatrzymują się na Wyspach Brijuni dzikie kaczki, czaple, ale również tak rzadkie gatunki ptaków jak czaple białe czy bociany czarne.

Wodny świat Brijuni

Morze otaczające Wyspy Brijuni stanowią oazę dla niezliczonych gatunków zwierząt. Wśród nich znajdziemy typowe gatunki śródziemnomorskie takie jak: gąbki, skorupiaki i jeżowce, ale również gatunki endemiczne: szary tang czy osłonice. Otaczające wyspy rafy stwarzają idealne warunki dla rozwoju licznych gatunków ryb morskich, do których należą najliczniejsze basy morskie oraz węgorze. W wodach otaczających Park Narodowy Brijuni spotkać można nawet żółwie morskie oraz delfiny.

Kulturalne dziedzictwo Brijuni

Na szczególne uznanie zasługuje kulturalne dziedzictwo Parku Narodowego Brijuni. Człowiek był obecny na tym terenie już za czasów epoki brązu, co potwierdzają znaleziska i zabytki archeologiczne na wyspach, głównie na Wyspie Veliki Brijun. Najokazalsze zabytki na Brijuni pochodzą z okresu Cesarstwa Rzymskiego. Należą do nich m.in. Willa Romańska na Zatoką Verige oraz ogromny kompleks zabytkowy – Kastrum, gdzie na obszarze około 1 ha znajdujemy obok siebie zabytki z czasów Cesarstwa, Bizancjum, późnego Średniowiecza oraz czasów Księstwa Weneckiego. Najstarsza willa odkryta na obszarze Kastrum pochodzi z około 1 wieku przed narodzinach Chrystusa. Kastrum to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić planując wycieczke na Brijuni.

Brijuni – czasy prehistoryczne

Jedną z najciekaszwych atrakcji Parku Brojuni jest tzw. “Park dinozaurów”. Na wyspie zwiedzać można znaleziska paleontologiczne, zktórych największe zainteresowanie budzą ślady tyranozaurów oraz teropodów odkryte w rejonie Cape Pogledalo oraz Ploce. Pierwsze ślady dinozaurów na Brijuni odkryto około roku 1925, jadnak najszersze prace odkrywcze były prowadzone na wyspie od roku 1990. W tym czasie odkryto liczne slady oraz ścieżki, którymi dinozaury wędrowały po Wyspach Brijuni.
Brijuni to niewątpliwie jedno z najciekawszych miejsc na wycieczkę w Chorwacji, oferujące turystom szereg atrakcji niedostępnych w żadnym innym miejscu.

Źródło: http://www.np-brijuni.hr/

  MAPA CHORWACJI